Szolnok Városi Tanács 1960-ban teszi meg az első lépéseket a város fiókhálózatának fejlesztésére. Ettől az évtől kezdve támogatja a három legjobban működ fiókkönyvtár állománygyarapítását. 1963-tól további három könyvtár működését vállalja a Városi Tanács fenntartóként. 1972. március 15-i ülésén vetődött fel, alapításának éve azonban 1973. Akkorra teremtődtek meg azok a személyi és tárgyi feltételek, melyekkel be lehetett indítani egy olyan városi könyvtárat, amely megvalósulása pillanatában 10 fiókkönyvtárral és négy olyan város környéki községi könyvtárral rendelkezett, amelynek módszertani irányítását is vállalnia kellett. Feladata kezdettől fogva a város peremkerületeiben élő lakosság könyvtári ellátása volt. Így kapott helyet 1973 tavaszán a Vöröscsillag út (ma Városmajor út) 76. sz. alatti toronyház földszinti lakásában, s kezdődött meg a munka 3 főfoglalkozású fiókkönyvtárossal. A központi feladatkörre kijelölt Vosztok úti fiókkönyvtár alapterülete 96 m2 volt. Itt kellett megvalósítani egy lakótelep felnőtt és gyermek lakosságának könyvtári ellátását és a fiókkönyvtárak irányítását. Ez a könyvtár vette át a fiókoktól az állománygyarapítás feladatát. így a könyvek beszerzése, feldolgozása, szállításig a raktározásuk is itt történt.
1979. szeptember 1-jétől a Széchenyi lakótelepen a Jászi Ferenc út 5. szám alatti négy emeletes lakóházban kapott helyet a Városi Központi Könyvtár.
Azonban az alagsorban a könyveket sokszor elöntötte a víz. A zsúfolt helyiség egyre szúkebb volt könyvtári célokra. A Jászi Ferenc úti könyvtárból később tápraktárt alakítottak ki, melyre a megszűnt fiókok állományának elhelyezésénél is nagy szükség volt.
Az állomány fokozatos bővülésével többszöri költözködés után 1988-ban - két általános iskolával közösen - új épületben kapott elhelyezést a Széchenyi lakótelepen. Az iskolakönyvtári feladatokat is átvették, valmaint a város peremkerületeiben 6 helyen működött fiókkönyvtára.
1988. szeptember 5-i megnyitó ünnepség
A gyermekkönyvtár és a hangtár mellett még egy jelentős gyűjtemény kapott helyet az emeleten, a közel 1600 db-os videokazetta-állomány. A gazdag gyűjtemény lehetővé tette, hogy a könyvtár 1991-ben videoklubot hozzon létre. Az intézmény 1992-ben vette fel Hild Viktor régész, hírlapíró, levéltáros nevét, akinek hagyatékából jött létre Szolnokon az első közkönyvtár és múzeum. 1993-ban már csak 8 fiókkönyvtár maradt a központi könyvtár irányítása alatt, mivel a város egyik szakközépiskolájában helyet kapó könyvtárat átadták az iskolának, ahol működött.
1993. június 11-én került sor a Városi Könyvtár fennállásának 20. évfordulója alkalmából tartott nagyszabású ünnepségnek.
Az 1998-ban a könyvtár alapterülete 20 m2 -rel nőtt, ruhatárral bővült a tér.
Az 1999-ben történt összevonások következtében közművelődési és könyvtári feladatokat ellátó intézmények kerülnek egy irányítás alá. Az egykori iskolaépületben, a Zöldházban kapott helyet a Hild Viktor Könyvtár és Közművelődési Intézmény. 2000. október 17-én nyitotta meg kapuit a bibliotéka az új helyén.
2013-ban pedig a megyei könyvtár is Szolnok Megyei Jogú Város fenntartása alá került. A két gyűjtemény összevonásával jött létre a Verseghy Ferenc Könyvtár és Közművelődési Intézmény.
Igazgatók
Dóra Józsefné (1973-1991)
Lászlóné Nagy Ilona (1991-2016)
A könyvtártörténet összeállításához felhasznált irodalom:
Balázsné Prohászka Mária - Vinczéné Nagy Mária: Hild Viktor Városi Könvytár. In: Kaposvári Gyöngyi - Pató Mária: Hild Viktor. Szolnok, 1998.: 37-40.
Dóra Józsefné: A Városi Központi Könyvtár és fiókhálózatának fejlődése 1983 év végéig. Szolnok, 1984.
Siposné Nagy Julianna: A szolnoki Hild Viktor Városi Könyvtár története . Budapest, 1999.